Web Sitesi Taşırken Resim Bozulması Sorunu Nasıl Çözülür

Site taşımada kaybolan resimlere son… Site taşırken kaybolan resimlere nasıl çözüm bulunur? Host değiştirirken resimleriniz kaybolmasın, çözümü burada.

Web sitesi taşırken resim bozulması sorunu yaşayan çok kişi vardır mutlaka. bu oldukça büyük bir sorun ve evet, site taşımada esimlerin kaybolma sorunu çözüldü. Sorunu bizzat yaşadık ve çözümü de bulduk. Benzer sorunları yaşayanlara yardımcı olması açısından da bu süreci sizlerle paylaşmak istedik.

wordpress-bg-medblue

Kendi web sitemizde yaşadığımız bu sorunun çözümü için internet ortamında günlerce araştırma yaptık fakat doğru çözüme bir türlü ulaşamadık. Bu konuyla ilgili yazılan, çizilen ve tarif edilen çözümlerin her biri aslında kendi başına bir sorun oldu. Mesela bir sitede şöyle bir örnek vardı. Content-upload dosyasındaki tüm bozulan resimleri isimlendirerek yeniden yüklemekten söz ediyordu. Lakin bu işlemi yaparsak tüm resimlerin dosya yolu değişeceği için Google’da bir anda binlerce bulunamadı (not found) sayfasıylala karşılaşabiliriz. Bunun iyi bir çözüm olmadığı ilk bakışta anlaşılıyordu. Devam ettik araştırmalarımıza ve sabreden derviş misali muradımıza erdik elbette. Wordpress içerik yönetim sistemi kullanan site yöneticilerinin web sitesi taşırken çok sık karşılaştıkları resimlerin bozulma sorunu (dosya yollarının değişimi), bu makalemiz ile birlikte bir sorun olmaktan çıkacak.

Bu amaçla yaptığımız işlemleri hemen sıralayalım dilerseniz. Bu işin ilk adımında mysql, phpmyadmin ve bir de ana dizin, giriş dizini (httpdocs ya da publichtml) yedeği almakta yarar var. Burada yapmanız gereken, giriş dizini yedeğini tar.gz olarak almak. Bu işlem resimlerin bozulmasını önlemek için çok önemli. Bu arada dileyenler Hosting Değişiminde Web Sitesi Taşıma adlı makalemizde doğru web sitesi taşıma konusunu detaylı olarak görebilir.

İkinci adımda bilgisayara indirdiğiniz yedeklerden phpmyadmin, phpmysql veritabanı (database) yedeğini cpanelse localhosta ya da ayrı bir veritabanı oluşturarak yükleyin.

Şimdi gelelim  en önemli olan yere, işin püf noktasına. Daha önce tar.gz olarak oluşturduğumuz ve Filezilla ile aldığımız yedeği yine aynı şekilde Filezilla ile yeni host sağlayıcısına yükleyelim. Sorunsuz bir şekilde tüm resimlerinizin yeni kaynakta da rahatlıkla açıldığını göreceksiniz.

Peki, iyi de bu resimler neden bozuluyor kardeşim diye soracak olan varsa onu da izah edelim. Giriş dizini yedeğini tar.gz olarak yüklememizin nedeni resimlerdeki Türkçe karakter sorunudur. Çünkü Filezilla ile bilgisayara indirdiğiniz zip’li dosyayı açmaya çalıştığımızda utf-8 yazım dili okunamadığı için resimlerdeki Türkçe karakterler bozulur. Ve maalesef bozulan bu dosyayı tekrar yüklediğimizde veritabanımızdaki dosya yolları doğru okunamamakta ve resimlerin yeri boş olarak kalmaktadır.

Sonuç olarak yapılması gerekeni yeniden özetlemek gerekirse, ana dizindeki dosyaları yerinde tar.gz olarak yedeklemek, bunu aynı formatta bilgisayarımıza indirmek ve yeni yere bu formatı koruyarak aktarmak hastalığın ilacı olarak ifade edilebilir.

Bu şekilde Web Sİtesi Taşırken Resim Bozulması Sorunu tarihe karışmış oluyor. Hala problem varsa aşağıdaki iletişim bölümünden iletmeniz halinde elimizden geleni yapabiliriz.

[sc name="paylasbuton"]

BU KONULARA DA GÖZ ATINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.