Site Ziyaretçileri ve SEO İlişkisi

Site ziyaretçileri ve SEO ilişkisi, Ziyaretçi davranışlarını anlamak, Ziyaretçi davranışlarının site içeriği ile ilişkisi, Ziyaretçilerle kalıcı ilişki kurmanın yolları, Ziyaretçiler web sitelerinde ne bulmak ister

Site ziyaretçileri ve SEO ilişkisi SEO’nun teknik olan yanlarının ötesinde kavramsal boyutta bir diyaloğun başlangıç noktasını oluşturur. Ziyaretçi sitenize neden geldi, ne buldu, bulduğu ile tatmin oldu mu sorularına vereceğiniz cevaplar tüm teknik anlamdaki SEO yöntemlerinden çok daha önemlidir.

Söze SEO diyerek giriş yapmışken merak edenler SEO Nedir? başlıklı makalemizi okuyarak işe başlayabilir.

Dünyanın en hatasız, en profesyonel, en SEO uyumlu sitesini yapmış olsanız da iş dönüp dolaşıp ziyaretçilerinizin beklentileri ile örtüştüğünüz noktaya gelip dayanacaktır. Bunun bu şekilde bir ilişki olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

SEO çalışmalarını yapmak istediğiniz sitenin içeriği ne olursa olsun mutlaka ziyaretçilerinizin beklentilerinin karşılandığı bir noktada yer alıyor olması gerekmektedir.

Biz bu alanda yaptığımız çalışmalarda birlikte çalıştığımız her partnere bu hususun önceliği ve önemini mutlaka anlatmaktayız. Aksi halde teknik detayları ne kadar yerine getirirseniz getirin, ne kadar uygun başlıklar, etiketler, linklemeler yaparsanız yapın ziyaretçinizi memnun edememişseniz bir arpa boyu yol almanız pek mümkün olmaz.

Google Analytics

Ziyaretçi davranışlarını mükemmel bir Google uygulaması olan Google Analytics üzerinden oldukça detaylı bir şekilde takip etmek mümkün olabilmektedir. Ziyaretçi sayısı bir site için elbette çok önemlidir. Ancak siteyi ziyaret edip de memnun kalmaksızın ayrılanların yansıttığı istatistiksel veriler sitenizin ziyaretçiler nezdindeki itibarı kadar Google nezdindeki itibarını da sarsacaktır.

Google Analytics Real Time

Sitenizin tasarımı, bu alandaki görsel zenginlik ve işlevsellik, ziyaretçinin ilk bakışta sitenize daha sıcak yaklaşması anlamına gelir. Bundan sonraki aşamada ziyaretçi ile kalıcı ilişki kurma adımlarının doğru atılması gerekmektedir. Bu da kaliteli ve ziyaretçi beklentisine cevap veren bir içerik varlığı ile mümkün olabilir.

Herhangi bir şekilde bir ziyaretçi siteye geldiğinde orada bulunmaktan huzursuz olmayacağı şekilde güven duygusunun ziyaretçi nezdinde oluşmasının temin edilmesi gerekir. Aşırı reklam görseli, rahatsız edici renkler ve uygulamalar, her birkaç satırda tekrarlanan kelime reklamları gibi unsurlar ziyaretçinin diken üstünde olmasına neden olur ve bir başka sayfanızı görmeden ayrılması anlamına gelir.

Oysa biz bir ziyaretçinin olabildiğince uzun süre sitemizde kalmasını ve mümkün mertebe çok sayıda sayfamızı görmesini isteriz. Bunu sağlayabilmenin ilk adımı ziyaretçi güvenini oluşturabilmekten geçer.

Ziyaretçiler web sitelerinde ne bulmak ister sorusunun cevabı da ziyaretçi davranışlarını anlama noktasında önemli bir hususa karşılık gelmektedir. Biz web yayıncıları olarak ziyaretçilerimizin ne istediğini bilmezsek, onlara ulaşmamız da sayfalarımızda tutabilmemiz de mümkün olmaz.

Ziyaretçiler web sitelerinde öncelikle güvende olduklarını bilmek ister. Sonraki aşamada sizden beklentiler kaliteli ve özgün içerik sunmanızdır. Alışveriş için mağazanıza gelen kişi öncelikle orada emniyette olmayı ve aradığı ürünü kaliteli ve ucuza bulmayı isteyecektir. İnternet yayıncılığının da bundan çok farkı yoktur. Bu mecrada da güvenilir bir ortamda kaliteli ürün arayışı vardır ve seçenek sanal dünyada gerçek dünyaya nazaran çok daha fazladır.

Bu fazlalık inanılmaz bir rekabeti de içerdiğinden SEO çalışmaları yaparken ziyaretçi beklentilerini göz ardı etmeden hareket etmek gerekir. Teknik anlamda yapılacak çalışmalar ile zengin ve kaliteli içerik sunumu at başı gitmezse beklenen ve hedeflenen verimi almak mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle ister kendi kendinize isterseniz profesyonel yardımlar alarak SEO çalışmaları için zaman ve kaynak ayıracaksanız öncelikle ziyaretçi beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı gözden geçirmelisiniz. Aksi halde gelen ziyaretçileri hızla kaybettiğiniz gibi aynı zamanda Google gözünde de itibarınız aşınır.

SEO ve ziyaretçi ilişkilerine dair sizin de söylemek istedikleriniz varsa aşağıdaki bölümü kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Bu konudaki sorularınızı da fikirlerinizi de içtenlikle yayınlamak ve cevaplamaktan mutluluk duyarız.

[sc name="paylasbuton"]

BU KONULARA DA GÖZ ATINIZ

2 thoughts on “Site Ziyaretçileri ve SEO İlişkisi

  1. hakanım

    google anylictik nasıl kullanılır, siteye nasıl eklenir diye bir konu açmanız mümkün mü acaba. Çünkü bir çok web site sahibi hala farklı sayaç kodları kullanıyor. Siz kolayca uyguluyorsunuz diye sanmayın ki herkes yapar. Bence faydalı bir çalışma olur.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.