PHP Script Kurulumu

Php Script Kurulumu, Php Hazır Script kurulumu, Hazır Php Scripti Nasıl kurulur

phpPhp scripti kurulumu ile birçok amaçla hazırlanmaya çalışılan internet siteleri için oldukça pratik çözümler üretmeye olanak sağlamaktadır. Artık birçok mecradan hazır script temini mümkündür. Çoğu yerden bu işlemi ücretsiz olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bazı sitelerden de küçük ücretler mukabilinde script edinmek oldukça kolaydır.

Hazır php scripti kurmak için çok üst düzeyde bilgi birikimine gerek olmadığı düşünülse de bir rehbere çoğu zaman ihtiyaç duyulabilir.

Biz de burada php hazır scripti kurulumu hakkında açıklayıcı bilgiler vererek yardıma ihtiyacı olanlara rehberlik etmeyi amaçladık.

Öncelikle işe hazır scriptin dosyalarını bilgisayarınıza indirmekle başlayacağız. Sıkıştırılmış bir dosya ile bilgisayara gelen dosyayı Winzip veya Winrar benzeri bir program aracılığı ile açın. İçerisinde bulunan veritabanı.sql.gz isimli dosyayı diğerlerinden ayırarak bir kenara alın. Bu dosyanın yüklemesini diğerlerinden ayrı yapacağız.

Filezilla benzeri bir program aracılığıyla ftp sunucunuza bağlanın. Linux, C Panel kullanıcısı iseniz www klasörüne, Windows, plesk kullanıcısı iseniz httpdocs klasörüne scripte ait dosyaları atın. Veritabanı dosyasını daha sonra ayrı bir şekilde upload edeceğimizi yukarıda söylemiştik, burada tekrar etmiş olalım.

Bu işlemin ardından sunucu üzerinde bir veritabanı oluşturma işlemine geçiyoruz. Oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresini bir kenara not edin, daha sonra bunlara ihtiyacımız olacak.

phpMyAdmin üzerinden oluşturduğumuz veritabanına bağlanarak daha önce bir kenara ayırdığımız veritabanı dosyamızın upload işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlem için paneldeki içe aktar komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.

phpMyAdmin

phpMyAdmin

Bu işlemlerin ardından aktardığımız dosyaların içerisinde yer alan config.php dosyasını Wordpad benzeri bir program aracılığıyla açıyoruz. Muhtemelen karşınıza aşağıda gördüğünüze benzer bir dosya çıkacaktır.

<?php$dbhost = “localhost”;$dbuser = “”; //Veritabanı Kullanıcı Adı

$dbpass = “”; //Veritabanı Şifresi

$dbdata = “”; //Veritabanı Adı

 

if (!@mysql_connect($dbhost, $dbuser, $dbpass)) {

die(“Veritabanına bağlanılamadı…<br>HATA: “.mysql_error());

}

 

if (!@mysql_select_db($dbdata)) {

die(“Veritabanı seçilemedi<br>HATA: “.mysql_error());

}

?>

Burada gerekli olan yerlere biraz önce not aldığınız veritabanına ait bilgileri girin ve kaydederek kapatın. Tırnakların korunmasına ve bilgilerin tam tırnakların arasına yazılmış olmasına dikkat edin. Aksi halde kurulum işlemi hata verecektir. Bu dosyayı yeniden sunucuya yükleyerek diğerinin yerine kaydedin. $dbhost=”localhost”; yazan bölümde herhangi bir değişiklik yapmanız önerilmez, bunu da ilave bir not olarak ekleyelim.

Kurulum işlemi bu şekilde tamamlandıktan sonra bazı scriptleri çalıştırmak için install.php dosyasının çağrılması gerekebilir. Zaten scriptlerin içinde buna dair bilgiler bulunur. www.siteadi.com veya www.siteadi.com/install.php şeklinde tarayıcınızın adres çubuğuna giriş yapmanızın ardından scriptinize ulaşmış olacaksınız.

Kurulum konusuna girmişken WordPress Nasıl Kurulur başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Fikirleriniz ve karşılaşılan problemler ile ilgili paylaşımlarınızı aşağıdaki form aracılığıyla yapabilirsiniz.

[sc name="paylasbuton"]

PHP Script Kurulumu” hakkında 18 yorum

 1. osman

  Merhaba,

  Cpnale giriş yaptım, veritabanı kullanıcı adı ve şifre bilgilerini oluşturdum. Daha sonrasında Sql de içeri aktardım buraya kadar bir problem yok. Sql de çalışıyor. Yalnız siteyi açmaya çalıştığımda 500 hata kodu veriyor. Bunun php sürümüyle alakalı olduğunu düşünerek sürümü de değiştirdim lakin yine aynı hata, hata kodunu görüntelemeyi de online duruma getirdim hata raporunun ekrana yazdırmıyor ekran boş çıkıyor. Bir yardımcı olabilirseniz sevinirim….

  Cevapla
  1. xiphias Yazar

   Merhaba, acaba kodların içerisinde doldurduğunuz bölümlerde ilave bir karakter eklenmesi veya bir karakterin silinmesi gibi bir durum meydana gelmiş olabilir mi? Bir de bu şekilde kontrol edin isterseniz.

   Cevapla
 2. Celil

  http://istanbulbet.byethost24.com/ httpdoch dediğiniz yere scripti yükledikten sonra gelen ekran şu an bu değiştirmeyeceğim görmeniz için hazır bir script kuruyordum fakat asıl hata database olayında oluyor ki o da şu phpmyadmin den içe aktarma yapıyorum rar halindeki db dosyalarını yükledikten sonra şu sorun geliyor

  Beklenmedik karakter. (near “” at position 0)
  Sonlandırma tırnak işareti beklenmekte. (near “” at position 721)
  Beklenmedik ifade başlangıcı. (near “” at position 0)
  Beklenmedik ifade başlangıcı. (near “” at position 1)

  VE DAHA BİR ÇOK İLAVE HATA FAKAT KIRMIZIYLA GÖSTERDİĞİ BU

  Cevapla
  1. xiphias Yazar

   Merhaba,
   Veritabanı adı, kullanıcı adı gibi unsurları yazarken tam olarak yazdığınızdan emin olmalısınız. Sildiğiniz bir tırnak işareti veya yanlışlıkla eklediğiniz ve sistemin tanımayacağı bir karakter bu sorunlara yol açabilir. Veritabanı adını ve kullanıcı adını tırnak içine ve boşluksuz olarak yazmayı yeniden deneyin. Problem o noktada oluşuyor gibi görünüyor. Kolaylıklar dileriz. Saygılarımızla…

   Cevapla
 3. Çağlar

  Merhabalar ssize öncelikle teşekkür etmek istiyorum . şimdi ben internetten bir php teması indirdim ben bu temayı wampserver içindeki www dosyasına atıyorum an cak localhost çalıştırddığım zaman

  ( ! ) Fatal error: Call to undefined function get_header() in C:\wamp\www\eightstore-lite\index.php on line 14
  Call Stack
  # Time Memory Function Location
  1 0.0010 132000 {main}( ) …\index.php:0
  böyle bir hata veriyor bu get header kodu ne işe yarıyor acaba

  Cevapla
  1. xiphias Yazar

   Merhaba,
   get_header ile çağrılan fonksiyon tanımsız görünüyor. Bir başka script deneyin, muhtemelen script ile ilgili sorun yaşıyorsunuz.

   Cevapla
 4. PolluX

  Herşeyi yaptım ancak “install.php” yada benzeri bir dosya yok.

  Son aşamaya geldim , burada kaldım 🙁

  Cevapla
  1. xiphias Yazar

   Merhaba,
   Sorun yaşamanıza üzüldük, öncelikle onu belirtelim. Hangi scripti kurduğunuzu bilmiyor olsak da size şunu önerebiliriz. Yükleme işlemlerini bitirdikten sonra dosyalarınızın arasında bir install.php dosyası bulunmuyorsa sadece alan adınızla sitenizi çağırın. Bir çok scriptte kolay kurulum gerçekleştirebilmek adına doğrudan kurulum ekranı önünüze gelmektedir. Bunu denemenizi öneriyoruz. Aksilik durumunda yeniden görüşebiliriz. Kolay gelsin…

   Cevapla
 5. metin

  usta herseyı yaptım comfig.php dosyası yok kafayı yedım admin dosyasına baktım baska dosyalara baktım yok adamlar sılmısmı ne 🙂 bulamadım nasıl olacak bana bi care uc tel sacım vardı onu da kopara kopara kel kalacam

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.