Hosting Değişiminde Web Sitesi Taşıma

Web Sitesi Nasıl Taşınır, Hosting Değişimi Nasıl Yapılır, Web Sitemi Taşımak İçin Ne Yapmalıyım

Web sitenizi bir hosting firmasından diğer bir hosting firmasına taşırken yapılması gereken doğru işlemleri bu konuda anlatacağız.

Web sitesini taşıma işlemine başlamadan önce mutlaka giriş dizini yedeği, bir PHPMyadmin veri tabanı yedeği ve varsa bir de mysql yedeğini sağlam olarak alınız, her ihtimale karşı tam yedek de alınız. Yedekleme işlemlerini tamamlayıp bilgisayarınızda hazır hale getirdikten sonra (hosting firmanızın menüleri değişik olabilir fakat genel olarak aşağıda resimde gösterildiği gibidir) öncelikle alan adı yönetimi sekmesinden eski sunucunuza ait nameserver adreslerini yenileri ile değiştirin.

Resimde gösterilen nameserver 1 ve nameserver 2 olan adresleri sizin taşıma yapacağınız hostingin nameserver adresleri ile değiştiriyorsunuz.

Resimde gösterilen nameserver 1 ve nameserver 2 olan adresleri sizin taşıma yapacağınız hostingin nameserver adresleri ile değiştiriyorsunuz.

Bu işlemi yapmamızın amacı önceki sunucuya bağlı olan alan adını yeni sunucuya yönlendirmektir.

Bu işlemin ardından yeni hosting firmanızın kullanıcı panelinden yeni bir DNS alan adı eklemeniz gerekir. Bu, yeni sunucunuzda alan adı üzerinden bir FTP hesabı oluşturmanın ilk adımıdır.

Örnek alan adınız yerine sizin alan adını ekliyorsunuz.

Örnek alan adınız yerine sizin alan adını ekliyorsunuz.

İkinci adımda yeni bir FTP hesabı oluşturmak için, yeni web sitesi ekle seçeneğini kullanıyorsunuz yine bulunduğunuz hostinge bağlı olarak menüler değişik olabilir fakat temel yapısı aynıdır.

Bütün bu işlemleri yapınca yeni FTP hesabınız da hazır olacak. Oluşturduğumuz FTP hesabına girmek için Filezilla programını kullanabilirsiniz. Farklı programlar da kullanabilirsiniz fakat burada Filezilla üzerinden anlatacağız. (FTP hesabına giriş yapamadıysanız FTP kullanıcısı yerine web sitenizin ip adresini yazınız). Bağlantı kurulunca daha önce bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz giriş dizini yedeğini seçip yeni FTP hesabınızın public_html (httpdocs da olabilir) dizini içerisine upload ediniz.

Resimde Sunucu adresinizi ya da ip adresini, kullanıcı adı yerine ftp hesabızı, parola yazan yere de kendi ftp hesabınızın parolasın girip bağlan diyorsunuz.

Resimde Sunucu adresinizi ya da ip adresini, kullanıcı adı yerine ftp hesabızı, parola yazan yere de kendi ftp hesabınızın parolasın girip bağlan diyorsunuz.

Yeni sunucuya zipli yedeği yükleme işlemi, web sitesi yedeğinizin büyüklüğüne bağlı olarak biraz uzun sürebilir.

Bu zamanı da PHPMyadmin veritabanı yedeğini yükleyerek değerlendireceğiz. Aslında en kolay yolu aşağıda resimde görüldüğü gibi yedekleme bölümünden mysql veritabanı yedeğini geri yüklemektir.

Resimde görülen mysql veritabanı yedeklemesini geri yükle sekmesinden daha önce bilgisayara indirmiş olduğumuz mysq yedeğini localhosta yüklüyoruz.

Resimde görülen mysql veritabanı yedeklemesini geri yükle sekmesinden daha önce bilgisayara indirmiş olduğumuz mysq yedeğini localhosta yüklüyoruz.

Geriye dönüp yaptığımız işlemleri gözden geçirelim dilerseniz. Önce zipli olan giriş dizini yedeğimizi Filezilla ile yeni hosting sunucumuza yükledik. Daha sonra yedekleme sekmesinden mysql veritabanını yükledik ve böylece bu işlemler tamamlanmış oldu.

Şimdi CPanele giriş yapalım. Artık public_html ya da httpdocs içerisinde zipli giriş dizini yediğimizi görüyor olmalıyız. Bu dosyayı extract butonu ile açalım. Daha sonra içerisinden çıkan dosyaların bize gerekli olanları yani önceki dizindeki public_html içerisindeki dosyaları yeni public_html ya da httpdocs dizini içerisine atalım.

Eğer bütün işlemleri doğru yaptıysanız web sitenizi tarayıcıda aradığınız zaman muhtemelen “veritabanı bağlantısı hatası” yazısını göreceksiniz. Hiç moralinizi bozmayın, doğru yoldasınız. Çünkü önceki wp_config veya kullandığınız içerik yönetim sistemine bağlı olarak mybb_config ya da başka bir config dosyası olabilir, dosya içerisindeki veritabanı kullanıcı adı ve şifre değiştiği için bu hatayı almaktasınız.

Bu sorunu config dosyasını kod düzenleyici ile açarak eski veritabanı parolasını ve kullanıcı adını yenileri ile değiştirerek rahatlıkla çözebilirsiniz.

Artık taşıma işlemini sorunsuz bir şekilde halletmiş olmalısınız. Aksayan yanları veya ilave etmek istedikleriniz varsa aşağıdaki alanı kullanarak bize yazabilirsiniz.

 

[sc name="paylasbuton"]

3 thoughts on “Hosting Değişiminde Web Sitesi Taşıma

 1. Murat

  Merhaba, Godaddyden host aldım eski hosting hizmeti aldığım firmadan da backup aldım fakat bir cpanel dosyaları çok fazla var, nasıl eşleştreceğim kısmında ilerleyemedim. Yardımcı olabilir misiniz lütfen

  Cevapla
  1. seocu Yazar

   Selamlar, zipli olarak aldığınız giriş dizini yedeğini, yine zipli olarak yeni hostinginizin public_html (httpdocs) içerisine atınız. Daha sonra yeni barındırıcın içerisinde zipi açınız, açtığınız zip içerisinde bir public_html klasörü daha göreceksiniz bu klasör içerisindeki tüm dosyaları yeni hostingin public_html’sinin içerisine atın daha sonra diğer sunucudan getirmiş olduğunuz diğer klasör ve dosyaları silin, siteniz çalışmaya başlayacaktır.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.