Backlink Nedir

Backlink nedir, Nereden Backlink Almalı, Nereden Backlink Alınır

Backlink NedirBacklink nedir sorusunun cevabını öncelikle vermeye çalışalım. Backlink, bir siteden başka bir siteye ana sayfasından veya başka bir sayfasından vermiş olduğu banner veya textlink çıkışı olarak adlandırılabilir.

SEO Nedir başlıklı makalemizde anlatmaya çalıştığımız arama motorlarının siteyi algılama şekli üzerinde son derece etkili olan Pagerank sisteminin en büyük ve en önemli parametrelerinden birisi olan backlink sistemi doğru kullanıldığında son derece faydalı iken yanlışlıklar yapıldığında tam tersi bir etkiye neden olabilmektedir.

İşin özü, meselenin mantığı şu şekilde açıklanabilir. Bir site başka bir siteye link veriyorsa link verilen site iyi ve kaliteli bir site olmalıdır. Aksi halde link veren site bu siteye link vermez, mantığına dayalı bir sistemdir.

Bu nedenle backlink alırken veya verirken son derece dikkatli davranmak gerekir. Sitenizin içeriği ile ilgili bir yerden alacağınız backlink çok daha kıymetli olacaktır. Alakasız sitelerden alınan backlinkler kıymetsiz olacağı gibi arama motorları nezdinde olumsuz bir görüntüye de yol açabilir.

Nereden backlink almalı sorusunun cevabı da böylece kendiliğinden ortaya çıkmış olmaktadır. Alakalı ve Pagerank değeri yüksek bir siteden alacağınız bir backlink, ilgisiz yerlerden alınacak 100 backlinkten daha kıymetli olacaktır.

Bu doğrultuda Pagerank değeri yüksek olan bir siteden backlink almak sizin değerinizi de aynı nispette arttıracaktır. Pagerank değeri 0 olan bir siteden onlarca link almaktansa Pagerank değeri 6 olan bir siteden bir tek link çok daha fazla katkı sağlar.

Nereden backlink alınır sorusunun cevabındaki çeşitlilikten de biraz söz edelim isterseniz.

Sosyal imleme sitelerinden, dizin sitelerinden, forum sitelerinden backlinkler elde edilebilmektedir. Bunların yanı sıra Wikipedia, İwebtool, Dmoz gibi son derece değerli ve kaliteli backlink elde edebileceğiniz mecralar da bulunmaktadır.

Öncelikle yapmanız gereken kaliteli ve özgün içerik ile siteyi oluşturmak ve backlink alacağınız kanalları doğru seçmek olmalıdır. Zaten kaliteli içerik kendi değeri ile en sağlam linkleri de kolaylıkla temin edecektir.

İçerik oluştururken de backlink alırken de seçici davranmak her zaman önemlidir. Kopya içerik ile yapay ve değersiz backlink edinmekten uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Konu hakkındaki fikirlerinizi ve deneyimlerinizi aşağıdaki form aracılığı ile paylaşırsanız memnuniyetle geri dönüş sağlarız.

[sc name="paylasbuton"]

BU KONULARA DA GÖZ ATINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.