WordPress Eski Yazı Sürümlerini Silme

Cpu sorununu çözmek için veri tabanı yapılandırma, Cpu sorunu, Wordpress Eski Yazı Sürümlerini Silme, zamanlanmış görevler,

WordPress kullanıcılarının en çok sıkıntı çektikleri konuların başında cpu sorunu gelir. Tam sitenizi belirli bir seviyeye yükseltirsiniz günlük hit sayınız yükselir, aniden sunucu sahibinizden “web siteniz çok miktarda cpu kullanıyor” diye  bir mesaj alırsınız ve başlarsınız düşünmeye acaba nerede sorun var diye.

Bu durumda ilk yapmanız gereken zamanlanmış görevleri kontrol altına almaktır. Bunun için web sitenizin ana dizinine erişebilir olmanız gerekir. Ana dizin yani public_html dosyanıza girip wp-config.php dosyanızı açın içerisinde define( ‘WPLANG’, ‘tr_TR’ ); bu kodu bulun ve hemen altına aşağıdaki kodu ekleyin. Bunu yapmamızın nedeni zamanlanmış görevlerinizin sistemi  sürekli olarak meşgul etmemesi içindir, yani kodda görülen Time out 600 saniye demektir. Her altı yüz saniyede bir zamanlanmış görevler çalışacak ve sistemden sürekli olarak cpu kullanımı yapmayacaktır. İsterseniz saniye bazında o değeri değiştirebilirsiniz bu size kalmış.

define( ‘WP_CRON_LOCK_TIMEOUT’, 600 );

İkinci sırada yapmamız gereken işlem, WordPress’de bulunan eski yazı sürümlerini kaldırmak olacaktır. Bunun nedeni biraz yıllanmış bir siteyse kullandığınız, eski yazı sürümleri oldukça fazlalaşmıştır ve bu da sistemi oldukça yorar. Biz bunları tek kodla kaldıracağız fakat unutmadan bir veritabanı yedeği alın bu tür işlemleri yaparken. Çünkü veri tabanınızda yapacağınız bir yanlış işlem sitenizin çökmesine neden olabilir ve bütün emekleriniz heba olabilir.

Resim-1

Resim-1

Bunun için phpMyAdmin girişi yapmamız gerekir, resim-1 de görülen bölümden SQL sekmesini seçip çıkan pencerede aşağıda verdiğimiz kodu kopyalayıp yapıştırınız.

DELETE a,b,c FROM wp_posts a

LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)

LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id)

WHERE a.post_type = ‘revision’

Bu kodu yapıştırınca alt resimde görülen ekranda git sekmesini tıklayın, bu sisteminizi oldukça rahatlatacaktır.

SQL sorguları

SQL sorguları

Daha sonra veri tabanındaki ek yüklü tabloları seçerek optimize ederseniz buradaki işleminiz tamamdır. Eğer ben bunlarla uğraşmak istemiyorum kodlar bana biraz yabancı geliyor derseniz wp-optimize adlı çok güzel bir wordpress eklentisi var, bu eklentiyi kurarak da bu işlemleri yapabilirsiniz. Dilerseniz bu modülü kurduktan sonra zamanlayıp istediğiniz zamanlarda otomatik olarak veri tabanınızı optimize edebilirsiniz. Eklenti linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Veri tabanını (database) daha iyi hale getirmek için daha farklı yöntemleri de diğer makalelerimizde gündeme alacağız. Bu konuda destek isteyen WordPress kullanıcılarına buradan gerekli bilgiler verilecektir. Öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz.

[sc name="paylasbuton"]

BU KONULARA DA GÖZ ATINIZ

1 thought on “WordPress Eski Yazı Sürümlerini Silme

  1. hakanım

    ne kadar uğraşmıştık vaktiyle bu cpu sorunu ile, sonunda çözmüştük ama ne emeklerle. Şimdi burda açıkca anlatıyorsunuz elinize sağlık.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.