Webmasters Tools ile Toplu URL Kaldırma

Web Yöneticisi Araçları ile Toplu url Kaldırma:

Bir internet sitesini yönetiyorsanız Search Console (Web Yöneticisi Araçları) veya bir başka ifade ile Webmasters Tools ile tanışmış olmalısınız. Sayfalarınızın en verimli ve en doğru şekilde tasarlanıp yönetildiğini izlemek, düzenlemeler yapmak ve site sağlığının korunmasını temin etmek bakımından mükemmel bir araç olmasının yanı sıra çoğumuzun bilmediği pek çok özelliği de içerisinde barındırmaktadır.

Tarama Hataları

Pek çoğumuzun zaman içerisinde yaptığı acemilikler ve öğrenme süreçleri boyunca elde ettiği yeni fikirler doğrultusunda sitelerimizin link yapısı değişmekte ve bu da Google aramalarında erişilemeyen linkler olarak bize ciddi zararlar verebilmektedir. Web Yöneticisi Araçlarında Tarama Hataları başlığı altında incelenen bu linkler kimi zaman binlerce olabilmekte, ayıklanması ve sistemden uzaklaştırılması çok büyük emek ve zaman gerektirmektedir.

Bu amaçla hazırlanmış bir Google Chrome eklentisinden burada sizlere söz ederek oldukça zor ve zahmetli olan bu işlemi rahatça halletmenizi sağlayacak bir yol önereceğiz. Bu arada Chrome eklentisini yazan, söz konusu işlemi kolaylıkla yapmamızı sağlayan ve bunu sizlerle paylaşmamıza zemin hazırlayan celilcan.net sayfalarından yararlandığımızı belirtmemiz gerekir.

İşe başlarken öncelikle Google Search Console sayfasına giriş yapın. Tarama Hataları bölümünde bulunamadı olarak listelenen sayfalara gelin. Masaüstü, akıllı telefon ve özellikli telefon sekmelerinin tümünü kontrol ettiğinizden emin olun. Sol üstteki küçük kutucuğu tıklayarak tüm URL’lerin işaretlenmesini sağlayın ve dosyayı CSV uzantılı olarak kaydedin. İndirdiğiniz listeyi Excel ile açarak kontrol edin. 404 ulaşılamıyor olarak sınıflandırılmış olan tüm linkleri .txt uzantılı bir dosya olarak bilgisayarınıza kaydedin.

Chrome Eklentisinin Kurulmuş Hali

Şimdi söz konusu Chrome Eklentisini indirebilirsiniz. Eklentiyi usulüne uygun olarak indirip kurmuşsanız, Google Dizini sekmesinin altındaki URL’leri Kaldır sekmesini tıkladığınızda resimdeki gibi bir “Gözat” butonunun sayfala ilave edildiğini göreceksiniz. Bu butonu tıklayarak biraz önce kaydettiğiniz. .txt dosyasını yükleyin ve arkanıza yaslanarak işlemin tamamlanmasını bekleyin.

URL’leri Kaldır Sayfası Eklenti Öncesi Görünüm

URL’leri Kaldır Sayfası Eklenti Sonrası Görünüm

Bunun ardından yeniden Tarama Hataları sayfasına dönüp tüm URL’leri düzeltildi olarak işaretleyebilirsiniz. Sorunları düzeltmeden düzeltildi olarak işaretlemek size tam bir çözüm sunmayacak, bir süre sonra yeniden aynı sorunu yaşıyor olacaksınız. Bu nedenle sitenizin link yapısı ile ilgili sorunları kalıcı bir çözüme kavuşturmak en geçerli yol olarak kalmaya devam edecek.

[sc name="paylasbuton"]

Webmasters Tools ile Toplu URL Kaldırma” hakkında 6 yorum

  1. SEO Analisti

    Açıklayıcı paylaşım için teşekkürler, artık yeni sürüm ile güncellenen Search Console için de bir bilgilendirme gerekiyor. Yakın zamanda bu arayüz tamamen kaldırılacak çünkü.

    Cevapla
  2. Panel Çit

    Harika Bir Paylasim Olmus ellerinize Saglik Sevkle Okudum yazilarini severek takip ediyorum sizleri kolay gelsin paylasim için tskler hocam

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.