Twenty Twelve Temada Devamını Oku Kodu

WordPress‘in twentytwelve (2012) temasında devamını oku (read more) seçeneğini eklentisiz olarak sitenize sadece bir kaç kodla monte edeceğiz. Web sitenize seo açısından katkı sunacak düzenlemelerden birisi de devamını oku seçeneğidir.

Bu yazımızda, sizlerle twentytvelve temada (theme) ana sayfanızda yazıları ana sayfa da kesip okumaya devam et seçeneğini aktif halde çalıştıracak kodları vereceğiz. Devamınını oku seçeneğinin web sayfamıza bir çok faydası vardır, özellikle kullanıcının sitede kalma süresini artırıcı etkisi vardır bu da google açısından sitenizin değerini artıracaktır. Aynı zamanda ana sayfada daha çok konuyu, daha az yükle gösterme şansınız olacaktır.

İlk olarak temanızın görünüm menüsünden düzenleyiciye giriyorsunuz ve functions.php dosyasını açınız (Not functions.php dosyasını açmadan önce veritabanı erişiminiz varsa mutlaka phpMyAdmin’den bir yedek alınız ya da wb sitenizin kök dizinini açık tutunuz çünkü, functions.php dosyasında yapacağınız bir hata wp-admin panelinden düzeltilemez, ancak kök dizininde tema klasörü içerisindeki functions.php dosyasını orjinali ile değiştirmeniz ile düzeltilebilir) ve aşağıda verdiğimiz kodu dosyanızın en altına ekleyip kaydediniz.

// Adds Image of size 140×140 to Excerpt posts

 

add_image_size(‘excerpt-thumbnail’, 140, 140, true);

 

// Remove […] from Excerpt and add Read More Link

 

function change_excerpt_more()

{

function new_excerpt_more($more)

{

// Use .read-more to style the link

return ‘…<span class=”continue-reading”> <a href=”‘ . get_permalink() . ‘”>’.’Okumaya devam et»’ . ‘</a></span>’;

}

add_filter(‘excerpt_more’, ‘new_excerpt_more’);

}

add_action(‘after_setup_theme’, ‘change_excerpt_more’);

Bir sonra ki adımda content.php dosyasını açalım  ve altta verdiğimiz kodu bulup kaldıralım, bunu yapmamızın nedeni tema devamını oku kodlarını eklerken aynı zamanda küçük resim etkinleştirmeyi de  bu kodlara göre etkinleştireceğiz.

the_post_thumbnail(); endif; ?>

Content dosyasını kapatmayalım bir kaç işlem daha yapacağız. aşağıda ki verdiğimiz kodu content dosyasından kaldıralım ve yerine hemen altında verdiğimiz kodu ekleyip yine kaydedin.

 

<?php if ( is_search() ) : // Only display Excerpts for Search ?>

Content.php’den kaldıracağınız kod.

 

<?php if ( is_search() || is_home() || is_category () || is_author() || is_tag() || is_archive() ) : // Display Excerpts for Search, Categories and Homepage ?>

Yerine üstte ki kodu yapıştırıp kaydedelim.

<div class=”entry-summary”>

Content içerisinde üstte verdiğimiz kodu bulun ve hemen altına, altta verdiğimiz kodu yerleştirip kaydediniz.

<!– Adds the 140×140 thumbnail (featured image) –>

<div class=”excerpt-thumb”>

<a href=”<?php the_permalink(); ?>” title=”<?php printf( esc_attr__( ‘Permalink to %s’, ‘twentytwelve’ ), the_title_attribute( ‘echo=0’ ) ); ?>” rel=”bookmark”>

<?php the_post_thumbnail(‘excerpt-thumbnail’, ‘class=alignleft’); ?>

</a>

</div>

Bu verdiğimiz son kod ana sayfada küçük resimleri etkinleştirmek içindi. Bizim verdiğimiz kodda resimler 140×140 olarak dizayn edilmiştir. Dilerseniz başta functions.php içerisinde verdiğimiz kodda bu ölçüleri değiştirebilirsiniz.

devamını oku

Eğer bütün işlemleri doğru olarak yaptıysanız, ana sayfanız resimde görüldüğü gibi olacaktır.

[sc name="paylasbuton"]

BU KONULARA DA GÖZ ATINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.