Tarayıcı Ön Belleği Çalıştırın

WordPress içerik yönetim sisteminde Tarayıcı ön belleği htaccess ile aktif hale getirmek için öncelikli olarak web sitenizin kök dizinine erişim izniniz olması gerekir. tarayıcı ön belleğinin seo açısından ve site hızı açısından sitenize çok büyük yararları vardır. Ön belleklemenin en önemli faydası resimlerde süre sonunun belirtilmesidir. Aşağıda .htaccess’e ekleyeceğimiz kodla pagespeed’de sayfa skorunuzun belirgin bir biçimde arttığını göreceksiniz. Bunun için cPanele giriş ardından dosya yöneticisini tıklayın açılan sayfa da public_html’yi seçin bu dizin sizin kök dizininin içerisinde .htacces dosyası olması gerekli aşağıda resimde görüldüğü gibi.

Ana dizin görünümü.

Ana dizin görünümü.

Eğer ana dizinde bir .htaccess dosyası yoksa masa üstünde yeni bir metin belgesi açınız ve içerisine önce aşağıda verdiğimiz WordPress .htaccess kodlarını ekleyiniz. Daha sonra bu dosyayı farklı kaydet seçeneğiyle .htaccess olarak adlandırın ve kaydedin. Bu hazırladığınız dosya içerisine aşağıda verdiğimiz kodları ekleyiniz.

 # BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

 

 

Eğer .htaccess dosyanız var ve yukarıdaki kodlar içerisinde ise aşağıda verdiğimiz kodları ekleyip kaydediyorsunuz ve tarayıcı ön belleklemeniz hazır. Aşağıda verdiğimiz kodlar litespeed için hazırlanmıştır.

 ## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 1 week”
</IfModule>
##End EXPIRES CACHING ##

Bu verdiğimiz kodlar litespeed içindi. Şimdi eğer web siteniz Apache sunucuda çalışıyorsa yukarıda verdiğimiz kodlar işinize yaramayacaktır o nedenle hemen altta apache sunucu için kodları verdim. Bu kodlar apache sunucuda etkin olarak çalışacaktır.

 <ifmodule mod_expires.c>
<Filesmatch “\.(jpg|jpeg|png|gif|js|css|swf|ico|woff|mp3)$”>
ExpiresActive on
ExpiresDefault “access plus 1 week”
</Filesmatch>
</ifmodule>

Sizlerle hem apache, hemde litespeed sunucuda aktif olarak çalışacak olan resim tarayıcı ön bellek kodlarını paylaştım. Fakat unutmayın litespeed’de çalışan apache’de, apache’de çalışan kodda litespeed’de çalışmaz. O nedenle sunucu tipinizi mutlaka öğrenin kodları yerleştirmeden önce.

[sc name="paylasbuton"]

BU KONULARA DA GÖZ ATINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.