Mobil Uyumluluk Testi Nasıl Yapılır

Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Eminmisiniz

Bugünlerde Web sitenizin arama sonuçlarında aniden arkalara düştüğünü görürseniz, ilk bakmanız gereken verilerden birisi temanızın mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek olsun.

Google, 21 Nisan 2015 tarihinden sonra yaptığı güncelleme ile  artık kullanılan temaların mobil uyumlu hale getirilmesini bir arama sinyali olarak belirledi. Bunun anlamı şu sayfalarda kullandığınız tema mobil uyumlu, duyarlı değil ise yani google’nin arama kriterlerini karşılamıyorsa siteniz arama sonuçlarında arkalara düşüp ziyaretçi sayılarında azalma olabilir.

Bu değişikliğin dünya genelinde bütün dillerde yapılan mobil arama sonuçlarını etkilemesi bekleniyor. Kullanıcılar kendi cihazları için uyarlanmış (optimize) edilmiş daha çok birbiri ile alakalı, kaliteli sonuçları daha öncelikli olarak bulabilecekler.

Mobil uyumlu (çok ekranlı) ve duyarlı temalar artık adsense için de çok önem taşımakta, bunun neden artık adsense’de tamamı ile duyarlı reklamları tercih etmektedir yani bu durum reklam gelirinizi de etkileyecektir.

uyumluluk testiBunun için sitenizi önce  mobil uyumluluk test aracı ile tarayınız. Tarama sırasında sitenizin mobil uyumlu olmadığını görürseniz hemen temanızı değiştirmek için kolları sıvayın, arama sonuçlarında daha da arkalara düşmeden WordPress, joamla ya da başka hangi içerik yönetim sistemini kullanıyorsanız ücretsiz  mobil uyumlu duyarlı temalardan her hangi birini sitenize entegre edip daha sonra yeniden test ederek sonuçları görebilirsiniz.

Temanızdan memnunsanız bu temayı düzenleyerek kullanmak istiyorsanız, yine google’nin mobil site rehberinden yararlanabilirsiniz, google’nin yönergelerini takip ederek sitenizi daha uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

[sc name="paylasbuton"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.