Deprecated: mysql_connect Hatası

Deprecated: mysql_connect Hatası nedir, mysql_connect hatası nasıl çözülür, mysqli nedir

Veri tabanı bağlantısı için kullanılan ve PHP dili ile kodlanan tüm altyapılarda karşımıza çıkabilecek bir hata ve çözümü ile ilgili bilgilerden söz etmek istiyoruz.

WordPress altyapısı kullananlar config.php dosyası içerisinde “define(‘WP_DEBUG’, false);” kodundaki “false” yerine “true” komutu kullanıldığında aşağıda görülen hata ile karşılaşılabilir.

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /……./……./public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1518

Bu durum sitenizde bir hata olduğunu değil ama kodlarınızda bir problem olduğunu göstermektedir. Kodun sonunda yer alan ilgili dosyanın, yani wp-db.php adlı dosyanın 1518. satırında yer alan “mysql_connect” yerine “mysqli_connect” kullanılması yaşamakta olduğunuz sorunu çözecektir. Bir başka öneri de bunların yerine PDO sınıfı komutların kullanılması olmaktadır. Gelecekte “mysql_connect” kodunun kullanılmayacağı ve bunun yerini diğerlerinin alacağını uyarı metninde ifade edildiği gibi biz de belirtmiş olalım.

Ancak böyle bir uyarı ile karşılaştığınızda PDO yerine mysqli ile devam etmek çok daha kolay ve pratik bir yöntemdir. Bu seçim sunucuların bulunduğu bazı kullanıcı panellerinde php seçimlerinin yer aldığı alanda, aşağıdaki görselde olduğu gibi kolaylıkla seçilebilecek bir şekilde de olabilmektedir.

mysqli

Tek yapmanız gereken “mysqli” kutucuğuna işaret koymak ve sayfanızı yenileyerek hatanın devam edip etmediğini kontrol etmek olacaktır. Sonra daha önce “true” olarak değiştirdiğiniz  “define(‘WP_DEBUG’, false);” satırını eski haline döndürebilirsiniz.

Konu ile ilgili soru ve önerileriniz olursa seve seve dikkate alacağımızı bilmenizi isteriz.

[sc name="paylasbuton"]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.