Alt Tema (Child Theme) Nasıl Kurulur

Alt tema nedir, alt tema nasıl kurulur, child tema nedir, child tema nasıl kurulur

WordPress ve diğer açık kaynaklı içerik yönetim sistemlerinde tema (theme) güncellemeleri kullanıcı açısından her zaman sorun yaratmıştır. Bu nedenle özellikle WordPress temalarda güvenlik güncellemeleri yaparken kullanıcının yaptığı değişikliklerin korunması ve tema geliştirmeye katkı sunması açısından alt tema (child theme) yapımını kolaylaştırmıştır.

Burada sizlerle alt tema yapımını ve geliştirilmesini paylaşacağız. Öncelikle bize getirisi alt temayı kurduğumuz zaman yaptığımız bazı değişikliklerde ana temayı riske etmemiş oluyoruz ve açık kaynaklı kodlarla tema geliştirmemiz kolaylaşmış oluyor.

Şimdi gelelim neden bu alt tema konusunu ele aldığımıza, bir çok sitede yaptığımız incelemelerde alt tema yapımını anlatırken hep bir yerlerini eksik bıraktıklarını düşünüyoruz, bilhassa biraz acemi olan kullanıcılar için ve kod bilgisi eksik olan kullanıcı ve web sitesi sahipleri için adeta bir kabus oluyor alt tema yapmak.

Tema yapımına başlamamız için sitenizin kök dizinine erişimimizin olması gerekir, ilk önce masa üstüne bir notepad metin belgesi açınız, daha sonra o metin belgesi içerisine aşağıda verilen kodu kendi site adlarınızı düzenleyerek metin belgesi içerisine ekleyiniz.

 

/*
 Theme Name:  Twenty twelve Child
 Theme URI:  http://example.com/twenty-twelve-child/
 Description: Twenty twelve Child Theme
 Author:    John Doe
 Author URI:  http://example.com
 Template:   twentytwelve
 Version:   1.0.0
 License:   GNU General Public License v2 or later
 License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
 Tags:     light, dark, two-columns, right-sidebar, responsive-layout, accessibility-ready
 Text Domain: twenty-twelve-child
*/

Bu kodu ekledikten sonra aşağıda resim-1’de görüldüğü gibi dosya adını (style.css) olarak, kayıt türünü tüm dosyalar ve kodlama türünü de Ansi olarak seçip farklı kaydet butonuna basınız.

Resim-1

Resim-1

İkinci adımda Web sitenizin kök dizini yani public_html dosyasına erişmeniz gerekiyor. Kök dizinin theme klasörü yani temalarınızın olduğu klasörde örnek olarak ana temanız twentytwelve ise siz Twentytwelve-child adlı bir klasör oluşturacaksınız ve bu klasörün içerisine bir önceki adımda oluşturduğumuz style.css dosyasını atacağız. Artık style dosyamız hazır yani wp-admin/görünüm/temalar bölümünde style.css dosyanızı görebilirsiniz. Ayrıca aşağıda resim-2 de Child theme kuracağınız dizin de gösterilmiştir.

Resim-2

Resim-2

Artık alt temanızın temelini atmanız için tek adım kaldı. Tekrar bir metin belgesi açalım metin belgesi içerisine yine aşağıda verdiğimiz kodları ekleyelim. codex.wordpress.org adresinde bu kodu bulabilirsiniz fakat php açılış etiketi içerisinde yok, biz sizlere eklenmiş haliyle yani metin belgesi içerisine tamamlanmış şekliyle veriyoruz.

<?php
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'theme_enqueue_styles' );
function theme_enqueue_styles() {
  wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri() . '/style.css' );

}

Daha sonra style.css dosyasında anlattığımız gibi (yukarıda) functions.php adlı bir dosya oluşturuyoruz ve bu dosyayı da themes klasöründe twentytwelve-child adlı klasör içerisine atıyoruz.

Artık alt tema yani Chlid temamız hazır, yeni ekleyeceğimiz kodları artık bu tema içerisinde yapacağız. Biz twentytwelve’yi örnek gösterdik başka her hangi bir tema da da yapacağınız işlemler aynı. Bundan sonra content.php single.php header.php veya herhangi bir dosya üzerinde değişiklik yapacaksanız o dosyaları ana temadan kopyalayıp alt tema içerisine atıyor ve değişiklikleri orada yapıyorsunuz gelecekte yapılacak tema güncellemesinden etkilenmemiş oluyorsunuz.

Bu konuda takıldığınız bir yer olursa bize gönül rahatlığıyla yazabilirsiniz. Yorum bölümüne yazacağınız mesajlar olabildiğince çabuk ve faydalanmanız amacıyla cevaplanacaktır. Bize katkı yapacak arkadaşlar da olursa bundan da ayrıca memnun oluruz.

[sc name="paylasbuton"]

Alt Tema (Child Theme) Nasıl Kurulur” hakkında 8 yorum

 1. Hanzade

  Sayenizde child tema nedir nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi oldum. Teşekkürler bu güzel içerik için.
  İki sorum olacak;
  Kullandığım temamı güncelleyeceğim ancak kodlarda bir sürü değişiklik yapılmıştı. Child temamı themes klasörüne yukledim o hazır. Sırada değişikliğe uğrayan dosyaları child tema klasörüne taşıma işlemi var. Bir kaç dosyası direk içine taşıdım ancak bir css dosyam var. O da bir klasörün içinde bulunuyor. Sadece css dosyasını mı taşıyacağım yoksa klasörüyle beraber mi taşıyacağım?

  Child temayı sadece değişiklik yaptığımda ve güncelleme esnasında mı etkinleştirmeliyim yoksa hep etkin mi kalmalı.

  Cevapla
 2. ozi

  Merhaba..
  Üstteki yorumda yanıt var aslında ama,soruyu sormamın nedeni,daha önce kullandığım bir chid temadan sonra beyaz sayfa sorunu oluştu.Kurulumu yenilemek zorunda kaldım.Bu yüzden biraz çekincem var.
  Selamlar

  Cevapla
  1. seocu Yazar

   Selamlar ben geciktiğim için sorunun cevabını da vermişsiniz. Evet child tema kulandıysanız ya da hangi tema kullanıyorsanız geçerli olan da odur. Size beyaz sayfa konusunda da bir bilgi vereyim, bazı zaman yapılan değişiklerde functions.php dosyası bozulabiliyor bunu düzeltmek için tekrar kurulum yapmanıza gerek yok sadece kok dizinde bulunan ana temadaki functions.php dosyasının orjinal halini yüklemeniz yeterli olacak.

   Cevapla
 3. ozi

  Merhaba..
  Mesaj aydınlatıcı oldu.Teşekkür ederim.Bir sorum daha olacak.Yapılan değişiklikleri child temada oluşturacağımıza göreSitede chid temayı mı kullamalıyım?
  Selamlar

  Cevapla
 4. ozi

  Merhaba…
  Dediğiniz gibi bir şeyler hep eksik kalıyor.Şimdi varsayılan temalardan birisiyle örneğin yirmi oiki ile child temayı oluşturduk.Ama sitede Hueman adlı temayı kullanacağız.
  Soru şöyle:Oluşturduğumuz child tema kullanılan tema ne olursa olsun tüm değişikliklerin yapıldığı tema mı olacak?
  Yoksa kullandığımız temaya ait alt temayı mı oluşturacağız?

  Cevapla
  1. seocu Yazar

   Varsayılan temanız hangisi ise ona ait bir alt tema aluşturacaksınız. Örneğin kullandığınız tema Hueman ise alt temanız da o hueman’ın alt teması olacak. Yeni eklediğiniz Alt tema (child) klasörü içerisine functions.php ve style.css dosyalarını ekledikten sonra değişiklik yaptığınız örneğin content.php, header.php dosyalarını da ekleyeceksiniz.

   Cevapla
 5. Arif

  Merhaba alt tema kullanıyorum ama ana temamdaki header.php dosysına gaaogle analytics eklememe rağmen google tarafından görme olmadı neden kaynaklanıyor olabilir ?

  Cevapla
  1. seocu Yazar

   Selamlar, Eğer alt tema kullanıyorsanız ve header.php dosyasında düzenleme yapıp alt tema klasörüne attıysanız, alt tema klasörü içerisindeki header.php dosyasına analytics kodunu ekleyiniz. Analytics kodunu hemen head bitiş etiketi ile body başlangıç etiketi arasına yerleştirebilirsiniz. Bu kullandığınız temaya göre değişkenlik gösterebilir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.